4. Základní škola v Kolíně s rozšířenou výukou hudební, výtvarné a tělesné výchovy

KMD - Lucerna

Datum akce: 10.03.2018
Rozvoj gramotností: čtenářské a mediální
Vložil: Mgr. Iva Kronusová, vloženo 19.01.2018 v 20:16:06
Poslední aktualizace: Mgr. Iva Kronusová dne 18.02.2018 v 21:32:24

ODJEZD AUTOBUSU 14.00 HODIN OD ŠKOLY. PLÁNOVANÝ PŘÍJEZD KOLEM 21. HODINY. Rodiče si po příjezdu z akce musí převzít svého syna/svou dceru před školou.

LUCERNA (český mýtus) – Alois Jirásek

Klasická česká pohádková hra v jiném, současném úhlu pohledu.
Z čeho pocházíme, z jaké látky jsme stvořeni? Co byli, jaké sny měli naši předkové a jaké nám vštípili ideje a iluze? Jakou historii nám vyprávěli, jakými legendami a mýty jsme byli odkojeni...?
Je to jen taková líbezná a trochu komická pohádka, kde se zpupná vrchnost snaží „zatnout tipec“ jednomu hrdému Mlynáři, bůhvíproč porazit jeho lípu a odvést mu jeho milou, na kterou líčí i Vodník, blekotaje „Haničko - sluníčko“, kde Mlynář s lucernou provází svůdnou Kněžnu lesní mokřinou k zámečku, zatímco kolem v temném lese vytrubují vystrašení šumaři nějakou „kasací“, kde jedna ďábelská „stihačka“ pronásleduje unikavého manžílka, až vyděsí i Vodníka  – a nakonec všichni klečí pod zpívající lípou, ze které vystoupí čistá panna…  Ale známe ji opravdu? A má co říci i dnes, kdy je svět tak jiný, než býval v dobách Jiráskových a „za onoho času“, v němž se hra odehrává?

Hrají: Igor Orozovič, Veronika Lazorčáková/ Marie Poulová, Eva Hacurová, Martin Matejka, Arnošt Goldflam, Jaroslava Pokorná, Miroslav Hanuš, Jan Meduna, Jan Vondráček, Magdalena Zimová, Pavel Tesař, Jiří Wohanka, Tomáš Turek, Tomáš Borůvka, Čeněk Koliáš, Martin Veliký...

Režie:
Hana Burešová

Délka představení: 2:20 hod.