4. Základní škola v Kolíně s klasickými třídami
a třídami s rozšířenou výukou hudební, výtvarné a tělesné výchovy

Evropský den jazyků

Datum akce: 24.09.2021
Rozvoj gramotností: ICT, čtenářské a mediální, sociální
Vložil: Bc. Andrea Pražáková, vloženo 07.09.2021 v 15:09:10
Poslední aktualizace: Bc. Andrea Pražáková dne 26.10.2021 v 11:07:27

Dne 24.9. 2021 proběhl na naší škole projektový den Evropský den jazyků. Naše škola se v tento den proměnila na místo plné cestovních kanceláří a turistů, kteří si vybírali, kam pojedou na dovolenou. Žáci se dozvěděli informace o Velké Británii, Rusku, Německu, Rakousku, Řecku, Chorvatsku, Itálii, Španělsku, Francii, Švédsku, Turecku, Islandu a České republice.

Každá třída si přichystala tradiční pokrmy dané země, přišla oblečená v typických barvách země, kterou si vylosovala, vyrobila vlajku, přinesla si fotografie nebo obrázky turisticky atraktivních míst, krátce se seznámila s jazykem a základními frázemi a pozdravy vítala u svých stánků turisty. Mnohé cestovní kanceláře také nabízely setkání se slavnými osobnostmi. Děti si vše přichystaly ve třídách, pak vytvořily stánek cestovní kanceláře u vstupu do své třídy a několik zástupců prezentovalo informace své země. Na prohlídku chodily třídy 2. stupně postupně dle ročníků, samozřejmě v rouškách a z důvodu zvýšených hygienických opatřeních mohly tradiční pokrmy jen obdivovat, ne ochutnávat. Na konci projektového dne proběhlo hlasování o nejlepší stánky. 1. místo obsadilo Řecko (třída 9.C), 2. místo Švédsko (třída 9,B), 3. místo Velká Británie (třída 7.B). Odměny také dostaly další třídy - Rusko (6.A), Chorvatsko (8.C) a Španělsko (7.B). Všechny třídy si ale zasloužily pochvalu, stánky byly pěkné a děti si tento projektový den užívaly. Součástí prezentace bylo také vytvořit informační letáky nebo katalogy, které si bude moci každý prohlédnout společně s fotografiemi kolem jazykových učeben.

Děti 4.-5. tříd prezentovaly stánky sobě navzájem dle ročníků. 4. třídy měly Českou republiku a 5. třídy Velkou Británii. Na přípravě a průběhu projektového dne se podíleli všichni třídní učitelé, jazykáři a další učitelé druhého stupně. Děkuji všem za spolupráci, Andrea Pražáková