Výlet 7.A + 7.B - iQlandia Liberec
Datum akce:
|
21.05.2024
|
Rozvoj gramotností:
|
ICT, finanční, čtenářské a mediální, matematické, přírodovědné, dopravní, bezpečnostní, sociální
|
Vložil:
|
Mgr. Iva Kronusová, vloženo 07.04.2024 v 18:29:19
|
Poslední aktualizace:
|
-
|
21.5. pojedou třídy 7. A a 7. B na školní výlet. Společně navštívíme expozice iQlandie a 2 dílny:
Únik z?rostlinné buňky probíhá formou 2hodinové únikové hry, kde se podíváme pod „povrch“ rostlin, tedy na rostlinnou buňku a funkce jejích jednotlivých organel.
Hra probíhá v naší biologické laboratoři a je připravena pro šest týmů, které mezi sebou budou soutěžit, kdo jako první získá klíč od rostlinné buňky. Každý tým má k dispozici vše potřebné na svém stole, představujícím zmenšenou botanickou laboratoř. Kromě mikroskopů, zkumavek a dalšího vybavení zde žáci najdou tajemnou schránku s uzamčenými rostlinnými organelami. Cesta ke klíči vede přes zábavné experimenty zaměřené na rostlinnou říši až po důmyslné šifry, které týmům napoví, jak postupovat dál. Kdo dokáže odhalit tajemství všech 7 organel, získá nápovědu k objevení tajemného kryptexu s klíčem. Každý tým může požádat o několik nápověd, za které zaplatí časovou penalizací. Tým s nejnižším celkovým časem vyhrává. Limit pro všechny týmy je 2 hodiny bez započítané penalizace.
Cílem programu je seznámit žáky s principem a možnostmi 3D tisku, rozvoj prostorové představivosti a matematické gramotnosti, prostorová geometrie
V úvodu programu se žáci seznámí s technologií 3D tisku – co je zač, čím se vyznačuje, jaké existují druhy, jaké má využití a k čemu všemu se dá použít. Pak se seznámí a vyzkouší si různé způsoby získávání 3D modelu pro potřeby 3D tisku – příprava modelu z veřejně dostupné databáze, 3D skenování objektu a vlastní modelace objektu ve volně dostupném programu.
Během vlastní práce na počítači si žáci prakticky vyzkouší, jak se dají v praxi uplatnit poznatky z matematiky a prostorové geometrie. Každý objekt si musí představit složený z několika základních geometrických tvarů, jejichž vhodnou kombinací a úpravami dosáhnou jednoduchého modelu.
Žáci si vytvoří jednoduchý plochý 3D model – např. visačku, záložku do knihy, přívěsek na klíče. Model si sami připraví a vytisknou na 3D tiskárně.